Çapraz bebek yeleği anlatımı

Çapraz bebek yeleği anlatımı

Çapraz bebek yeleği anlatımı

64 ilmek başladım ve 4 sıra haroşa ördüm.Lastiğin 3 sırasında tam ortadaki 3 ilmeğe ilik yaptım. Lastik bitince Kenar lastiğinde de ilik açılacak.Lastik bitince 7 ilmek kenar lastiği için haroşa ve 23 düz örüp 3 ilmeği birlikte ördüm kalan ilmekle düz. Arkadan hep ters.Kenar lastiğini unutmayın. Tekrar öne gelince 7 ilmek lastik 22 düz ve 3 ilmek birlikte düz kalanlar yine düz olacak. 15 defa 3 birlikte örülerek devam edecek. 15 kez olunca 7 ilmek haroşa 11 düz ve 3 ilmek kesilerek ilik açılacak ve kalan 13 ilmek haroşa ( bu koltuk lastiği olacak)olacak. Arkadan gelirken kesilen 3 ilmek artırılacak. Kenardaki 13 haroşa 4 sıra olunca 6 ilmeği kesilerek koltuk oyuntusu yapılacak. Sonra düz düz devam edilecek. Diğer tarafı da simetrik olarak örülecek. Arkası için 72 ilmek başladım.

Pembe yelek örneğinin yapılışı:

Pembe yelek örndeğinin yapılışı

Pembe yelek örndeğinin yapılışı

 

3.5 no şiş.100 gr yün
Yelek bütün olarak örülüyor.
52 ilmek at ve 52 sıra haraşo ör(gidiş dönüş sıraları ters)ve bütün ilmekleri kes.
Eninden 52 ilmek çıkar ve 15 sıra haraşo ör(gidiş dönüş ters örülecek)
18 ilmek haraşo ör ortadaki 16 ilmeği kes(burası yakası)diğer 18 ilmeği beklet.

18 ilmeği şu şekilde ör;
(Yaka kısmı)hepsi haroşe(kol kısmı)21 sıra ör.arka sıralar ters örülecek.
21 sıra sonra 7 haraşo ördükten sonra 1 ilmek arttır(sadece örgünün yüzünden arttırma yapılacak).bu arttırmalar 23 defa olacak.ilmek sayıları 41 olunca,6 sıra haraşo ör ve ilmeklerin hepsini birden kes.diğer 18 ilmeği de simetri şekilde ör.kol açıklığı bırakarak yan kenarları dik.ve çevresini tığla oya yapın. Yelek örneği bitirildikten sonra buradakinde kurdale ile süslenmiş ama siz değişik alternatifler üreterek ister nakışlayabilir isterseniz minik motifler ile dekore edebilirsiniz.

2-3 Aylık Bebek için Yelek Örneği ve Yapılışı:

Bebek Yeleği

Bebek Yeleği

Kullanılan malzemeler: Feza ip baby soft, 4 numara şiş ile örülmüştür. yelek 2-3 aylık bebek için tasarlanmıştır.

şişe 50 ilmek atılarak örneğe başlanır.

2 sıra haroşa örülür.

3 sırada: 2 düz 1 artır 2 düz 1 artır şeklinde sıra sonuna kadar örülür. Arka taraflar ters örülerek öntarafa geçilir.

4sıra : 5 haroşa, 6 düz ,1 arttır, 2 düz, 1 arttır, 4 düz, 10 düz, 1 arttır, 2 düz,1 arttır, 4 düz, 1 attır, 2 düz, 1 arttır, 6 düz, 5 haroşa

5sıra : 5 haroşa, 7 düz ,1 arttır, 2 düz, 1 arttır, 5 düz, 12 düz, 1 arttır, 2 düz,1 arttır, 5 düz, 1 attır, 2 düz, 1 arttır, 7 düz, 5 haroşa olarak devam edilir.

Bu şekilde 5 cm ördükten sonra, 2 sıra haroşa örüp tekrar aynı şekilde örmeye devam ediyoruz, 4 cm daha örüp 2 sıra haroşa örüp kolları ayırıyoruz.

Bebek Yeleği

Bebek Yeleği

 

Modeli koymak için: 5 haroşa, 4 ilmek örülmeden şişe geçirilir. İp ön taraftan alınıp sıradaki 4 ilmek düz örülür, tekrar 4 ilmek örülmeden şişe alınır. 4 ilmek düz örülür, bu şekilde son 5 ilmek kalana kadar örülür. Son 5 ilmek haroşa örülür.

Bu şekilde 4 sıra örüldükten sonra 5 sırada boş alınan iki ilmek düz örülür. Daha sonra bu ilmeklerin üzerindeki iplerden ipimizi geçirip sıradaki ilmek ile birlikte örüyoruz. 4ilmekte düz örülür 4 düz ördüğümüz ilmekleride örmeden alacağız. Tam tersi yapılacak örülen ilmekler boş alınacak boş alınanlar örülecek. Toplamda örgü yeleğin boyu 26 cm kadar oluyor siz bebeğinizin ölçülerine göre ayarlayıp örebilirsiniz.Yeleğin yapılışı ve modelinin açıklaması bu şekilde.Örneği çıkartıp örmek isteyen tüm ziyaretcilerimize kolay gelsin diyoruz.

Dilimli Örgü Bebek Yeleği Yapılışı

Dilimli örgü bebek yeleği

Dilimli örgü bebek yeleği

Örgü yaparken, dilim yerlerinde sonda7 ilmek kalıyor,oraya kadar örüp geliyoruz.Daha sonra yelek yaptığımz şişe ilmek atıyoruz yani arttırma yapıyoruz. Bir ilmeği örüyoruz tekrar artırıyoruz sonra kalan 6 ilmeği örüyoruz.Arkada hiç bir şey yapmadan örüyoruz.Önlerde hep 6 ilmeğe gelmeden bir artırıp bir örüp tekrar bir artırıyoruz ve kalan 6 ilmeği örüyoruz.5sıra arkalı önlü böyle devam ediyoruz.5 sıra sonunda önden bir sıra düz gidip arkadan artırdığımız 5 ilmeği kesip devam ediyoruzki dilim oluşsun.Anlatılan işleme aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Fiyonklu Bebek Yeleği (Anlatımlı)

Fiyonklu Bebek Yeleği (Anlatımlı)

Fiyonklu Bebek Yeleği (Anlatımlı)

 

Malzemeler : 2 adet bebe yünü, 3 numaralı şiş ve uygun renkte kurdeleler kullanacağız.

Yapılışı :

Ön örmek için 35 ilmekle başlanıyor. Yedi sıra haraşo örüp, lastiğini tamamlıyoruz. Daha sonra 7 ilmek haraşo, 7 ilmek düz örgü örüyoruz.

7 ilmek haraşoyu ördükten sonra ipimizi öne alıp, 7 düz ilmeğimizi örmeden şişe geçiriyoruz. Bunu yapmaktaki amacımız, düzlerin önünde kalan ipliklerle modelimizi oluşturmak.

Sonraki aşamada düz örgülerimizin üzerine haraşo, haraşo örgülerimizin üzerine düz gelecek şekilde örmeye devam ediyoruz. Kol kısımlarına geldiğimizde, yeleğimizin kol oyuntuları için 3-2-1 kesip, kolları oluşturuyoruz. Kolların kesintisi bittikten sonra, omuzlarının tamamını haraşo örgü ile tamamlayıp önleri kesiyoruz.

Her iki tarafını da 35 ilmekle başladığımız yeleğimizin önlerinden birine düğme iliği açmak için, 7 sırada bir kesip ilikleri oluşturuyoruz.

Önleri bitirdikten sonra, arkayı da aynı şekilde ama bu defa 56 ilmek ile başlayıp örgümüzü bitiriyoruz. Arkadan da aynı sıraya geldiğimizde kol oyuntularını 3-2-1 kesiyoruz.

Son olarak, modellerimizin üzerinde, iplik iplik oluşan kısımları sıkıştırıp kurdelelerini geçiriyoruz. Düzgün durması için kurdeleleri arka kısımlarından dikebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak her bir kurdelenin üzerine birer tane inci dikebilirsiniz.

Bu şekilde tamamladığınız yeleğinizi bebeğinize giydirmeye başlayabilirsiniz…

Özel Kadınlar sitesi olarak siz bebek sahibi hanımlar için birbirinden güzel ve şirin bebek yeleği modellerinin yapılışlarını derledik, beğenilerinize sunuyoruz. Umarız faydalı olur.