Bebekler kaç kilo olmalı?

Bebekler kaç kilo olmalı?

Yetişkinler kilolu olmaktan şikayet eder ve kilo vermek için ne gerekirse yapar. Bebeklerinin de kilolu olmasını ister:) Hatta kilolu bir bebek görünce nazara karşı “maşallah nur topu gibi bir bebek” gibi sözler kurarlar:) Zira bu konuda bilinçli olmakta fayda var Melek’ler. Çünkü bilinçsiz bir şekilde bebek beslenme programı ile bebeğinizin kilo alması için sürekli yediirseniz mazallah obezite hastalığı kendini gösterebilir Melek’ler. Bu konuda kesinlikle bilinçli olmak gerekir ve bebekler ayda kaç kilo almalı bilmelisiniz ve bebeğinizin sağlılkı gelişimi için bebekler ayda kaç kg almalı diye birazdan aşağıda ki bebeklerde kilo programı hakkında sunacağımız bilgiler doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Bebeğim ne kadar kilo almalı?

Doğumdan itibaren ilk 2 ay ortalama 1 kg ağırlık artışı normaldir. 3. aydan sonra bu ağırlık artışı yaklaşık 600-700 grama düşer.

Bebek 5 aylık olduğunda doğum ağırlığının 2 katına, 1 yaşında 3 katına çıkar. İlk aylardaki kadar hızlı büyüme artık hiçbir dönemde olmayacaktır.

Yaklaşık 3.500 g doğan bebek 1 yaşında 10 kg olurken, yani 3 katı büyürken, 1-2 yaş arasında 2-2.5 kg alır. Bu azalma doğal bir iştahsızlık dönemi yaratır. 1 yaşında bebeği olan çoğu annenin iştahsızlıktan yakınma nedeni budur.

Bebekler kaç kilo olmalı?

Burda önemli olan bebeğin kaç kilo doğduğu değil, doğumdan sonra kilosunun ne kadar arttığıdır. Ancak bilinmesi gereken önemli bir konu var. Bebekler doğumu izleyen 1-2 hafta içerisinde kilo kaybetmeye başlarlar. Bunun sebebi bebekteki beslenme alışkanlığının değişmesidir.

Anne karnındayken plasentadan hazır olarak beslenen bebek, doğumdan sonra kendi çabasıyla beslenmek zorundadır. Memeye alışması zaman alacağından, bu zaman zarfında kilo kaybetmesi olağan bir durumdur. Annelerin bu durumu farkettiklerinde paniğe kapılmamaları ve bunun normal olduğunu bilmeleri gerekir.

Kilo kaybı oranı doğum kilosunun yaklaşık %10 civarıdır. Yani 3 – 3,5 kilo aralığında doğan bebek 1-2 haftalık olduğunda 300 – 400 gr. kaybedebilir. Bu da normal bir seviyedir ve endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

Aramalar: bebeğimin kilosu ne kadar olmalı, bebeklerde ağırlık artışıBebeğim Ne Kadar Kilo Almalı?