B vitamininin alt gruplarından biri olan folik asit (folasin), kanserden alzheimera, baş ağrısından kilo kaybına kadar sağlığımızı tehdit eden birçok probleme karşı koruma sağlamaktadır. Suda eriyen bir vitamin olmasından dolayı vücut tarafından depolanmamakta ve görevlerini yerine getirdikleri zaman idrar yoluyla dışarı atılmaktadır.

 

Gebelik döneminde folik asit, fetusla ilgili hasarlara karşı da koruma sağladığı için daha büyük bir önem arz ediyor. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için kadınların gebelik dönemlerinde folik asitten yoksun beslenmemeleri gerekir. Ruhsal ve fiziksel bozuklukları da önleyen folik asit hangi besinlerde bulunur hep birlikte öğrenelim, buyurun;

 

Koyu yapraklı sebzeler,
Kuşkonmaz,
Brokoli,
Bamya,
Brüksel Lahanası,
Karnabahar,
Pancar,
Turunçgiller,
Avokado,
Mercimek,
Fasulye,
Bezelye,
Kuruyemişler,
Kereviz,
Mısır,
Kabak,
Greyfurt,
Çilek ve
Ahududu.

 

Folik asit eksikliği uykusuzluğa, depresyona, zihinsel ve fiziksel yorgunluğa ve saran dokular gibi sorunlara yol açar. Gebeliğin ilk dört haftasında, bazı anemi türlerinin yaşanmasında, diyaliz tedavisinde, karaciğer rahatsızlıklarının görülmesinde, çölyak hastalığında ve emzirme döneminde folik asitten zengin besinler bolca tüketilmelidir.