Gebelikte 17. Hafta

Hamileliğin 17. Haftasıyla vücudunuz giderek ağırlaşacaktır. Bu hem duruşunuzda hem de yürüyüşünüzde farklılığa sebep olacaktır.

Ağır kaldırmamaya özen gösterin. Eğer yerden bir şeyler kaldırmanız gerekiyorsa bacaklarınızı bükerekeğilmeniz ağırlığı bacaklarınıza verip zorlanmanıza engel olur.

Sırt ağrısı ve kaslarda gerginlik yaşamanız olasıdır. Duruş şeklinizi korumaya çalışmanız bu ağrı ve gerginliği önleyebilir. Karnınızdaki ağırlığı azaltmak ve karın bölgnizi desteklemek için hamilelik korsesi kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Bazı anne adaylarında siyatik sinir ağrısı görülebilir. Siyatik sinir, omurilikten çıkıp bacağın arkasından aşağıya kadar inen bir sinirdir. Bebeğin ağırlığının rahminize ağırlık yapması sonucu bacaklarınızdan aşağıya doğru iğne batması ve keskin bir ağrı hissetmenize sebep olur. Uyurken rahat etmek için vücudunuzu yastıkla desketlemenizde yarar vardır. Uyurken uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya çalışın. Uyurken uzun süre hareketsiz kalmanızın sonucu olarak kanın pıhtılaşması meydana gelebilir. Otururken ise ayaklarınızın altına bir tabure almanız bu durumu engeller ve rahat etmenizi sağlar.

Hamileliğin 17. Haftasında Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin başında yaşadığınız saç dökülmesi sona erdiği için saçlarınız daha gür ve sağlıklı bir görünüme sahipsiniz.

Hamileliğin 17. Haftası duygusal yönden bir geçiş dönemidir. Giysileriniz dar gelmeye başlayacaktır. Kendinizi şişman ve çirkin hissetmeye başlayabilirsiniz. Böyle saçma düşüncelerden vazgeçin çünkü annelik sizi daha da güzelleştirecektir. Kendinizi kötü hissetmemek için arkadaşlarınızla görüşün ya da alışverişe gidin, emin olun ki bu durum kendinizi daha iyi hissetmeyeceğinizi sağlayacaktır.

Hamileliğiniz ilerledikçe bazı dönemlerde sıcak basmaları hissedebilirsiniz. Bunun sebebi hormonların salgılanmasıyla kanınızın her zamankinden fazla olmasıdır. Avucunuzun içinizdeki çizgiler daha belirgindir. Bütün bunlar hamileliğin belirtilerindendir.

Hamileliğin 17. Haftasında tırnaklarınız kırılgan ve oldukça hassas olabilir. Tırnaklarınızın kırılması canınızı acıtıp sizi rahatsız ediyorsa tırnak sertleştiricisi sürmenizde bir sakınca yoktur. Fakat tırnak parlatıcılarını uzun süre solumamalısınız.

Bebeğiniz içinizde büyümeye devam ettikçe sizde de bir takım endişeler baş göstermeye başlayacaktır. Anne olmaktan kokmanız gayet olası bir durumdur. Diğer anne adayları da aynı kaygıları taşıyor. Anne almak büyük bir sorumluluk ister ama hamilelik süresince hormonlarınız ve doğumdan gelen kabiliyetlerinizle bunu öğreneceksiniz. Her kadın anne olmak için yaratılmıştır bunu sakın unutmayın. Hamilelik boyunca hislerinizi eşinizle paylaşmanız onu da baba olmaya hazırlayacaktır. İşte şimdi tam bir aile olmaya başlıyorsunuz.

Vücudunuzdaki damarlar daha da belirginleşir. Uzun süre ayakta kalmanızın sonucu olarak bacaklarınızda varisler oluşabilir. Bunları engellemek için uzun süre ayakta kalmamaya, uzandığınızda ayaklarınızı havaya kaldırmanızda ve varis çorabı giyinmenizde yarar vardır.

Hamileliğin 17. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Hamileliğin 17. Haftasında bebeğinizin gizlemezse cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bu sizin için oldukça heyecan verici bir andır. Eğer bebeğiniz kız ise hayatı boyunca sahip olacağı tüm yumurtalar oluşmuştur. Bir kadında ortalama 3 milyon adet yumurtalık bulunmaktadır. Bebeğiniz erkek ise,  testisleri oluşmuştur ve karnının hemen üst bölmesindedir. Bebeğinizin testisleri doğumdan sonra vücudunun dışına çıkacaktır.

Bebeğinizin göğüs uçları oluşmaya başlar.

Gebeliğin 17. Haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 13 santimetreye ulaşmıştır ve ağırlığının iki katına çıkmıştır. Buna rağmen hala çok küçüktür. Cildi çok ince ve gergindir. Damarlarında gezinen oksijen yüklü kanı narin cildinden görünür. Bebeğinizin kalp atım hızı sizinkinin iki katı kadardır.

Bebeğiniz karnınızda esneme, gerilme ve yüz hareketleri yapmaya başlar. Büyümesi için uykuya ihtiyacı var bu yüzden de sürekli olarak uyuyor. Büyüdükçe daha da hareketlenecektir.

Hamileliğin 17. Haftasında bebeğinizin kalıcı ve süt dişleri oluşmuştur. Eğer bebeğiniz doğduğunda dişleri çıkmışsa bu sizi korkutmasın günümüzde bazı yeni doğanların dişleri anne karnında çıkabilir. Bu durum bebeğinizin canını acıtabilir. Çünkü bebeğinizin doğum sonunda anne sütü içip büyüyebilmesi için bu dişlerini çekmek zorunda kalacaksınız. Çektiğiniz dişlerin yerine yenileri çıkacaktır.

Bebeğinizin kişiliğini belirleyen parmak izleri oluşmaktadır. Parmak izleri bireyi diğer bireylerden ayıran tek unsurdur.

Bebeğinizin bacakları çarpık ve bedeniyle orantısız ve kollarından daha uzundur. Kemiklerinde kalsiyum birikmeye başladıkça bu çarpıklık ve dengesizlik geçecektir. Bebeğinizin kemiklerinin daha güçlü ve sağlıklı olabilmesi için bol miktarda kalsiyum içeren ürünler tüketmelisiniz. Bol su içmenizin de kemik ve diş gelişimi üzerinde olumlu etkisi olacaktır. Suyun içindeki florür kemiklerin üzerindeki koruyucu tabakanın güçlenmesine yardımcı olur.

Hamileliğin 17. Haftasında Tavsiyeler

Uzandığınız vakitlerde bebeğinizle iletişime geçin onu hissedin. Çünkü bebeğinizin hareketlerini hissetmeye o minicik tekmelerini duymaya başlayacaksınız. Ve bu sizin için oldukça muhteşem bir duygudur. Bebeğiniz karnınızda büyüyor ve size büyüdüğüne dair tepkiler veriyor bu tekmeleriyle.

Vücut temizliğinize özen gösterin, sık duş alıp iç çamaşırlarınızı değiştirin. Deri döküntüleriniz varsa vücut temizliğine özen göstermeniz bu durumu ortadan kaldıracaktır. Derinizin rahat nefes alabilmesi için naylon giysiler yerine pamuklu olanları tercih etmelisiniz.

Hamileliğin 17. Haftasında uzun süre oturuyorsanız birden bire kalkıp ani hareketler yapmaktan sakının. Birden bire ayağa kalkmanız kan basıncınızı düşürür.  Bu yüzden yavaş kalkmanız kan basıncınızın birden düşmesini engeller.

Herhangi bir göz hastalığınız varsa göz doktoruna giderek muayene olmalısınız. Gözlük kullanıyorsanız numarasını değiştirmeniz gerekebilir. Göz sorununuz hamilelikten sonra düzelecektir