Bebek ve Annelik > Genel > Kadın Sağlığı > Memeden kanlı akıntı gelmesi

Memeden kanlı akıntı gelmesi

Memeden kan gelmesi sorunu yaşayan kadınlar doğal olarak neden böyle bir şeyle karşılaştıklarını düşünürler ve hemen endişeye kapılarak hekime başvururlar. 20 ila 40 yaşlarındaki kadınlarda sıkça ortaya çıkan memeden kan gelmesinin nedenlerini açıklayan hekimler, detaylı bir muayenenin çok önemli olduğunu vurgulamaktalar. Memeden kan gelmesi oldukça çeşitli sebeplerden kaynaklanan bir sorundur.

Memeden neden kanlı akıntı gelir? Memeden kanlı akıntı gelmesinde rol oynayan sorunlar nelerdir? Memeden kan gelmesi durumunda ne yapılmalıdır? Kafanızı kurcalayan tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Memeden kan gelmesi nedenleri

 

Kanlı meme başı akıntıları meme ile alakalı sağlık problemleri sonucunda gelişmekte olup, yapışkanımsı özellikte ve bazen de iki taraflıdır. Memeden kanlı akıntı gelme nedenlerini sıralayacak olursak; %48.1 intraduktal papillom, %32.9 fibrokistik değişiklik, %14.3 kanser ve %4.8’de duktal ektazidir (meme kanallarda genişleme) .

Meme kanallarında genişleme duktal ektazi, çocuk sahibi, yaşı 30-35 ve meme başı uyarımı olan bayanlarda sıklça ortaya çıkan bir sorundur. İntraduktal papillomlar sonucu memeden kan gelmesi nedeni ise ekseri 20-40 yaşları arasındaki kadınların meme başında ya da meme kanallarında kist oluşumudur. 50 yaşın üstündeki kadınlarda görülen memeden kan gelmesi kanser riski taşımaktadır.

Memeden kan gelmesi durumunda ne yapılmalıdır?

Böyle bir durumla karşılaşan tüm kadınlar muhakkak bir hekime danışmalı ve iyi bir muayeneden geçmelidir. Memeden kan gelmesi sorunu muhakkak sorgulanması gereken bir problem olmaktadır. İnce iğne aspirasyon biyopsisi, duktografi, mammografi ve meme ultrasonu gibi sorunu tanımlamaya yönelik metotlar uygulanmalıdır.

Benzer Yazılar

Erken menopoz neden olur?
Ülkemizde ve diğer ülkelerde kadınların normal şartlarda 51 yaşına kadar adet olması normal olduğundan, Devamı...
Erken menopozun zararları nelerdir?
Ateş basması, aniden üşüme, el ve ayaklarda terleme, ruhsal sıkıntı, sinirlilik ve stres gibi semptomları Devamı...
Menopoza giren kadın hamile kalır mı?
Kadınların adet görmelerinin kesin olarak bittiği bu dönemde günümüz kadınlarının menopoz döneminde Devamı...
Rahim iltihabının belirtileri nelerdir?
tıp dalında servisit olan rahim iltihabı jinekolojik hastalıkların arasında kadınlarda en çok rastlanan Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz