Ahmet Maranki öksürük tedavisi için siyah turp kürünü önermekte ve siyah (kara) turp kürü sayesinde kısa bir sürede kuru öksürüğün geçeceğinin garantisini de vermektedir. Kronikleşmiş yada üşütmeden dolayı ortaya çıkan kuru öksürük için en etkili yöntemin kara turp kürü olduğunu iddia eden Ahmet Maranki, bu kür sayesinde ömür boyu bir daha böyle bir sorunla karşılaşılmayacağına dikkat çekmektedir.

 

Ünlü sanatçı ve sunucu Seda Sayan’ ın programına katılan Ahmet Maranki, kara turp kürünü bal ile hazırladı. Ahmet Maranki siyah turp kürünü iki yaşından büyük olan herkesin kullanmasını önermektedir. Öksürük derdini ortadan kaldıracak olan , kara turp öksürük kürü tarifi ise şöyle;

Bir adet siyah turbun kabuklarını soyulmadan içi bir miktar oyulacak. İçi oyulan siyah turbun içine saf çiçek balı dökülecek. Siyah turbu oyarken kesmiş olduğunuz ağız kısmını kullanarak siyah turbun üstü kapatılacak. Yarısına kadar su ile dolu olan bir bardağın içine siyah turp konulacak. Bal ve turp özünün iyice karışması için bir gece bu şekilde bekletilecek. Bal turbun dibini delerek bu suyun içine akacak. Ardından bu su içilecek. Tatlandırmak için içine zencefil koyabilirsiniz.

 

Ahmet Maranki siyah turp kürü