Bebek ve Annelik > Genel > Perine Masajı

Perine Masajı

Gebelikte yapılan perine masajını ve nasıl yapıldığını öğrenmek için ozelkadinlar.com a bakmayı unutmayın. Sizler için derledik.

 

Perine masajı Nedir ve Nasıl yapılır?

Perine vajina ile anüs arasındaki boşluğa denir. Perine masajı da bu bölgeye yapılan masaja denir. Perine masajı o bölgeye 5-10 dakika kayganlaştırıcı bir madde ile (gliserin, badem yağı v.b) masaj yapılmasıdır.

Dikişli doğum öncesi perine masajı haftada 4 gün yapılır. Perine masajı kadının kendisi ayna yardımıyla yapabilir. Hastanın eşinin yapması da tercih edilebilir. Masaja gebeliğin 34 haftasından sonra başlayıp, doğuma kadar sürdürülür. Perine masajı yapmadan önce eller iyice yıkanmalı, anne adayı idrarını yaparak mesanesini boşaltmalıdır. Anne masajı kendi kendisine uygulayacaksa başparmağını kullanmalıdır. Hastanın eşi veya başkası (doğum ebesi) masajı uygulayacaksa işaret parmağını kullanmalıdır. Parmak vajina içerisine en fazla 3-4 cm kadar girebilir. Parmak sağa-sola salıncak gibi hareket ederek vajina alt duvarını ve perineyi gevşetmelidir. Bu esnada parmak sağa sola hareket ettirilirken hafifçe aşağıya anüse doğru bastırılır. İşlem sırasında hafif yanma ve ağrı olabilir. Doğum sırasında da perine masajı ebe veya doktor tarafından perinenin esneyerek bebeğin çıkışının kolaylaştırılması için uygulanmaktadır.

 

Perine Masajı

Bunun dışında elle yapılan masajın yerine geçebilecek balon sistemleri üretilmiştir. Elle yapılan masaja benzer şekilde küçük balon şişerek-küçülerek perine bölgesinin esnemesini sağlar.

Benzer Yazılar

Diz Ağrısının Proloterapi ile Tedavisi
Diz eklemi denince hemen akla yük taşıyan tibia-femur kemikleri arasındaki ana eklem gelir. Aslında diz yakınmamalının Devamı...
Bağışıklık Sitemi Güçlendirilebilir mi?
Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bağışıklık sisteminin destekçisi olarak nitelendirilen Beta-Glukan Devamı...
AMELİYATSIZ DİZ KİREÇLENME TEDAVİSİ
AMELÄ°YATSIZ DÄ°Z KÄ°REÇLENMESÄ° TEDAVÄ°SÄ° HAKKINDA BÄ°LGÄ°LENDÄ°RME :     Diz Kireçlenmesi: Devamı...
TEKRARLAYAN AĞIZDAKİ YARALAR (oral aftlar) UÇUKLAR
TEKRARLAYAN AĞIZDAKİ YARALAR (oral aftlar) UÇUKLAR Bu konuda yapılan araştırmalar ve tedaviler hastaları Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz